11/09/13

Minulý týden byly vyčerpány dotace na výměnu starých kotlů za nové ekologické v Ústeckém a Středočeském kraji. Program Ministerstva životního prostředí, díky kterému mohou obyvatelé České republiky získat příspěvek na ekologické vytápění, letos poskytl už 30 milionů korun Moravskoslezskému kraji, dalších 10 milionů Ústeckému a 20 milionů kraji Středočeskému. Ministerstvo je připraveno do programu uvolnit ihned dalších 40 milionů korun.   Celkem máme v Moravskoslezském kraji už čtvrtou společnou výzvu a dohromady jsme pro občany MSK alokovali už 160 miliónů korun, k tomu zmíněný Středočeský kraj se společnými 40 miliony a Ústecký s 20 miliony korun.

V dalším programu, ze kterého samostatně dotuje Ministerstvo životního prostředí nákupy ekologických kotlů za ty, které byly poničené při povodních, bylo z celkových 100 milionů korun vyčerpáno zatím 27 milionů korun. Lhůtu pro podávání žádostí prodloužil ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský až do 31. října 2013. Lidé, kteří podporu nutně potřebují, o ni nepřijdou. Pokud se alokace peněz vyčerpá a zájem občanů o dotace bude trvat, přidá ministerstvo další finanční prostředky a prodlouží lhůtu na podávání žádostí o dotace.

"Program kotlíkových dotací se ukazuje jako vysoce efektivní, velmi žádaný a atraktivní a také vysoce potřebný. Ministerstvo životního prostředí nabízí krajům ihned další finanční prostředky, aby občané mohli ještě teď před zimou využít dotace na výměnu starých kotlů za ty, které nebudou přílišnou zátěží pro ovzduší a díky kterým lidé každoročně ušetří nemalé peníze za topení. Věřím, že hejtmani budou reflektovat na potřeby občanů a ze svých rozpočtů přispějí svou krajskou polovinou do společného programu Ministerstva životního prostředí a krajů. Pomohou tím občanům, životnímu prostředí a také svým obcím.

„Pokud bude ze strany krajů zájem, jsem připraven podepsat další výzvy okamžitě. Například hejtman Ústeckého kraje plánoval v první fázi investovat do společného programu pouze pět milionů korun z krajského rozpočtu. Nakonec ani deset milionů korun z ministerstva a deset z kraje na všechny žadatele nestačilo. Ministerstvo životního prostředí je připraveno v programu pokračovat. Stejně tak ve Středočeském kraji, kde se po společné čtyřicetimilionové dotaci za čtyři dny „jen zaprášilo“! Teď záleží jen a jen na posledně jmenovaných dvou krajích, zda se rozhodnou ve společném programu pokračovat, nebo na dalších krajích, jestli k našemu dotačnímu programu také přistoupí. My jsme připraveni" říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.